Kakšen avtomobil kupiti, če ste veliko na poti?
| Članek je bil prebran 1.366 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Avtomobil je za nekatere pač prevozno sredstvo in nujno zlo, spet drugim pomeni delovni pripomoček ali nepogrešljivega poslovnega partnerja. Poklicni vozniki na vozila (npr. na gospodarska vozila kot so Jumpy, Jumper, ipd.) seveda gledajo povsem drugače, kakor vozniki, ki avtomobile pretežno uporabljajo za zasebno rabo. Tisti, ki so veliko na poti, hitro ugotovijo, kaj jih pri nekem avtomobilu moti, kaj bi bilo lahko bolje, katere pomanjkljivosti mu lahko spregledajo in katere so preveč moteče, da bi naslednjič še kupili tako vozilo. Katere lastnosti vozila nas morajo torej najbolj skrbeti, če v avtomobilu preživimo veliko časa?

voziloVarnost

Na prvem mestu je gotovo varnost oziroma varnostni vidik vozila. To v prvi vrsti pomeni obliko, ki naj bo takšna, da omogoča čim boljšo preglednost. Dobro je tudi, če izberemo avtomobil, ki bo kar najbolje ustrezal delovnim nalogam – če gre npr. za dostavo v stroga mestna središča, potem moramo paziti, da ne izberemo prevelikih gospodarskih vozil, ampak se raje odločimo za prostornejša vozila, npr. Berlingo, ki bodo prav tako odlično opravila dostavne naloge, povrh vsega pa jih je mogoče na mestnih parkiriščih tudi enostavno parkirati, česar večja gospodarska vozila pogosto ne omogočajo. Poleg oblike in velikosti je za varnost vozila pomembna tudi dodatna oprema, pri čemer imamo v mislih predvsem razne sisteme za pomoč pri vožnji. Eden izmed najbolj pomembnih pripomočkov je gotovo vzvratna kamera oziroma kamera za pomoč pri vožnji vzvratno, s katero je poenostavljeno tudi parkiranje. Vsekakor je pri nakupu potrebno temeljito razmisliti, kako bomo vozilo večinoma uporabljali, nato pa opremo izbirati glede na potrebe oziroma naše zahteve.

Udobje

Kdor veliko časa preživi na poti, mora veliko pozornosti nameniti udobju med vožnjo. Na svoj sedež mora torej gledati kot na stol, ki ga drugi ljudje uporabljajo v svojih pisarnah. Stol mora biti udoben, primeren za večurno sedenje, dobro je, če omogoča tudi nastavitve za vzglavnik, ledveni del, itd. Mora se dati dvigati po višini in biti opremljen z naslonjalom za roke, ki pride na dolgih poteh še kako prav. Poleg tega mora biti sedež oblazinjen z materiali, ki so kvalitetni, dihajo in so prijetni na dotik. Za voznika je seveda pomemben tudi volan in razporeditev na armaturni plošči. Pri tem je dobro izbrati vozilo, ki ima volan oblečen v usnje. Pri razporeditvi elementov na armaturni plošči, je potrebno gledati predvsem na to, kako vidni so tisti elementi, ki jih uporabljamo največ. Dobro je, da je v avtu na voljo dovolj odlagalnih mest, kamor je mogoče odložiti drobnarije, steklenico, zapiske, ipd. Mnogi avtomobili nudijo tudi poseben hlajen predal, kamor je mogoče shraniti pijačo ali hrano, da ostane dlje časa hladna.

Poraba

Če smo veliko na cesti, ne moremo mimo porabe. Danes je na tržišču že mnogo vozil, ki so izjemno varna in imajo tudi manjši okoljski odtis. To ne pomeni, da so takšna vozila kakor koli manj zmogljiva, so pa novi modeli pogosto opremljeni z novo generacijo motorjev, ki pomenijo velike prihranke. Mnoga vozila so opremljena tudi s sistemom Stop & Start, kar pomeni, da se vozilo oziroma motor ugasne med tem, ko npr. čakate na zeleno luč na semaforju. Po nekaterih izračunih naj bi na tak način privarčevali tudi do pol litra na 100 km, kar gotovo ni zanemarljiv podatek, če glavnino svoje poti opravljate po mestih.

© 18. 05. 2024 - Povodje-Savinje.si. Oglaševanje.