Preverite, ali je za vašo napihnjenost kriva laktozna intoleranca
| Članek je bil prebran 824 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Pravilno ste prebrali. Če se vam vsakič, ko zaužijete mleko, pričnejo težave, kot so na primer napihnjenost, krči v želodcu, zbadanje v trebuhu ipd., je zelo verjetno, da imate težave s prebavljanjem mleka. A laktozna intoleranca ni alergija na mleko. Simptomi so sicer lahko deloma enaki, a vzroki za eno in drugo so različni. Alergija[1] nastane zaradi reakcije imunskega sistema na proteine v mleku (in ne kot reakcija na laktozo). Laktozna intoleranca pa je nekaj drugega.

Intoleranca na mleko lahko doleti kogarkoli

Intoleranca na mleko pomeni predvsem, da vaše telo ni sposobno prebaviti mlečnega sladkorja in da v vašem telesu bodisi ni encima laktaze bodisi ta ni dovolj aktiven. Pogostost laktozne intolerance se razlikuje od države do države. Po podatkih se laktozna intoleranca pojavi pri okoli 65 % svetovne populacije  med odraščanjem oz. tekom življenja.[2]

Kako je pri dojenčkih? Encim laktaza nastaja že v času nosečnosti in ostane aktiven tudi po rojstvu v času dojenja. To je nujno za to, da lahko dojenček razgradi mleko na glukozo in galaktozo. Po čisto naravni poti encim laktaze upada s starostjo, upadati začne že, ko se otrok privaja na trdo hrano in ni več toliko odvisen od mleka. Intoleranca na mleko se lahko pojavi tudi šele v odrasli dobi.

Zakaj pride do napihnjenosti pri mlečni intoleranci?

Do napihnjenosti in bolečin v trebuhu pride največkrat zaradi nezadostne razgradnje laktoze v prebavnem traktu ali zaradi zmanjšane aktivnosti laktaze.[3] Laktozo prično prebavljati črevesne bakterije, ki pri tem proizvajajo tudi pline. Zaradi tega vas v trebuhu napenja in špika. Vse skupaj ima lahko za rezultat tudi drisko.

Kako se izogniti bolečinam in napenjanju?  Svetuje se zmanjšanje količine mlečnih izdelkov v prehrani oz. prehod na uživanje tistih, ki vsebujejo manj laktoze in več probiotičnih bakterij, ki pomagajo blažiti simptome mlečne netolerance. Recimo skuta, siri, kefir in jogurti so znani po tem, da delno razgradijo laktozo in ne povzročajo tako močnih težav. Pri blaženju težav lahko pomaga tudi probiotik Linex Forte.

Če se boste odločili preizkusiti Linex Forte, ki je med slovenskimi uporabniki tudi najbolj priljubljen,[4] si pred pričetkom uživanja zdravila obvezno preberite navodila za uporabo.

[1] https://www.livescience.com/34761-lactase-enzyme-deficiency-causes-lactose-intolerance.html

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance

[3] http://www.sfd.si/modules/catalog/products/prodfile/fv_2_2016.pdf

[4] ePharma Market YTD februar 2017 (vpogled dne 24. 3. 2017)

© 14. 05. 2024 - Povodje-Savinje.si. Oglaševanje.