Šest vrst žag, ki jih morate poznati
| Članek je bil prebran 823 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Žage so nepogrešljiv pripomoček v delavnici vsakega mizarja: profesionalnega ali ljubiteljskega. Izbira najbolj primernega modela za žaganje je veliki meri odvisna od materiala, s katerim delamo, pa tudi od naloge, ki jo želimo opraviti. Da boste takoj prepoznali prednosti na primer krožne žage v primerjavi z mizarsko žago ali sabljasto žago, vam predstavljamo nekaj najbolj znanih vrst tega orodja.

Žaganje lesa

1.    Mizarska ročna žaga

Mizarska žaga je osnovno orodje za ročno žaganje lesa, ki ga uporabljamo za prečno in vzdolžno žaganje. Žagin list, ki je vpet med dva ročaja, se napne s pomočjo vrvice in napenjalnega klina, moč žaganja s takšno žago pa je odvisna od geometrije ozobljenja žage, od smeri žaganja glede na lesna vlakna in od gostote lesa.

2.    Lisičji rep

Žaga lisičji rep je ime dobila po svoji obliki, ki močno spominja na košati rep te gozdne živali. Najbolj priročna je za razžagovanje velikih formatov plošč. Od vrste oziroma oblike zob je odvisno, ali je primerna za žaganje lesa ali za žaganje drugih materialov, na primer mavčnih plošč ali umetnih mas.

3.    Ročna krožna žaga

Krožna žaga je v osnovi električna žaga, ki jo uporabljamo za ravne reze lesa. Pri izbiri prave krožne žage je treba upoštevati premer žaginega lista, premer luknje in moč žage – priporoča se, da je ta med 1000 W in 1500 W. Danes so vedno bolj pogoste tudi akumulatorske krožne žage, ki nudijo več mobilnosti. Razvoj tehnologije je namreč omogočil, da so baterijske žage cenovno skoraj povsem primerljive z modeli, ki se napajajo s kablom, sicer pa tudi pri teh žagah velja pravilo, da je za kakovosten izdelek vredno odšteti evro ali dva več.

4.    Vbodna žaga

Vbodne žage se uporabljajo predvsem za neravne izreze in za izrezovanje lukenj. Žagin list se giblje v smeri navzgor in navzdol, pri novejših modelih žag pa tudi oscilira, kar omogoča lažje žaganje. Vbodne žage lahko uporabljamo za delo z različnimi materiali od lesa do plastičnih mas in kovin, pri čemer je treba uporabiti ustrezne žagine liste.

5.    Sabljasta žaga

Sabljasta žaga je po nalogah sorodna lisičjemu repu, od nje pa se na pogled bistveno razlikuje po videzu. Poganja jo motor, ki se lahko napaja preko električnega kabla ali polnilne litij-ionske baterije, žagin list pa je ozek in bolj kot na lisičin rep spominja na sabljo, zato se je tudi pri poimenovanju bolj uveljavilo ime sabljasta žaga. Tako kot veliki lisičji rep tudi te žage uporabljamo za grobo razžagovanje lesa, lahko pa tudi za oblikovanje in krožne izreze.

6.    Verižna žaga

Tudi verižne žage (po domače znane kot motorne žage) uporabljamo za grobi razrez lesa, in sicer predvsem v prečni smeri. To vrsto žag poganja motor, ki lahko deluje na električni pogon, na bencinski motor z notranjim zgorevanjem, vedno bolj pogosto pa se pojavljajo tudi verižne žage s polnilnimi akumulatorskimi baterijami. Sablje motornih žag so lahko različno dolge, za osnovne potrebe pa zadostuje dolžina okrog 35 centimetrov. Pri vzdrževanju verižnih žag je treba predvsem paziti na ustrezno mazanje verige z mazalnim oljem, za brušenje verige pa se uporabljajo okrogli brusi.

© 14. 05. 2024 - Povodje-Savinje.si. Oglaševanje.